Politics

Senate Reshuffles Committee Chairmen, Deputy Chairmen (Full List)

Senate President Godswill Akpabio has appointed Senator Jimoh Ibrahim (All Progressives Congress, Ondo State) as the Chairman of the Senate Committee on Inter-Parliamentary Affairs, and Senator Natasha Akpoti-Uduaghan (Peoples Democratic Party, Kogi State) as the Chairperson of the Senate Committee on Local Content.

The announcement was made during Tuesday’s plenary session as part of a reshuffle in the parliamentary cabinet. Akpabio revealed the changes shortly after unveiling the leadership of the minority caucus.

This restructuring, occurring three months after the initial composition, involves replacing committees of dismissed senators.

The Senate President appointed several new senators as chairmen and vice chairmen of standing committees.

Akpabio stated that the restructuring aimed at enhancing effectiveness. Additionally, new vice-chairmen were announced.

View the complete list here:

1. Steel – Patrick Udubueze (Chairman); Natasha Akpoti-Uduaghan (Vice-Chairman).

2. Tourism – Shuaibu Isa Lau (Chairman); Ireti Kingibe (Vice-Chairman).

3. Inter-Parliamentary Affairs – Jimoh Ibrahim (Chairman)

4. State and Local Government Affairs – Binos Yaroe (Chairman), Francis Fadahunsi (Vice Chairman)

5. National Atomic and Nuclear Energy – Sahabi Alhaji Yau (Chairman); Mustapha Khalid Ibrahim (Vice Chairman).

6. Youth and Community Engagement – Yemi Adaramodu (Chairman).

7. Sport Development – Kawu Sumaila (Chairman), Ned Nwoko (Vice Chairman)

8. Niger Delta Affairs – Babajide Ipinsagba (Chairman), Rev. Amos Kumai Yohanna (Vice Chairman).

9. Art, Culture and Creative Economy – Onawo Ogoshi (Chairman), Okechukwu Ezea (Vice Chairman).

10. Defence – Joel Onowakpo (Vice Chairman).

11. Petroleum Downstream – Ifeanyi Ubah (Chairman), Babajide Ipinsagba (Vice Chairman).

12. Solid Minerals Development – Sampson Ekong (Chairman).

13. Niger Delta Amendment Development Commission -Osita Ngwu (Vice Chairman).

14. Establishment and Public Services – Sunday Marshall Katung (Vice Chairman).

15. Housing – Aminu Tambuwal (Chairman); Victor Umeh (Vice Chairman).

16. Army – Syrial Fasuyi (Vice Chairman).

17. Water Resources – Kenneth Eze (Vice Chairman).

18. Industries – Isa Shuiabu Lau (Vice Chairman).

19. National Planning and Economic Affairs – (Vice Chairman) Colonel Owolo (retd.).

20. Navy – Nasir Zango Daura (Vice Chairman).

21. Social Welfare and Poverty Alleviation – (Chairman) Idiat Oluranti Adebule.

22. Public Affairs and Public Procurement – (Vice Chairman) Haruna Amanu

23. Committee on Local Content – Natasha Akpoti-Uduaghan (Chairman).

24. FCT Area Councils – Jim Kuta (Chairman); Saliu Mustapha (Vice Chairman).

25. Sustainable Development Growth – Muhammed Goje (Chairman); Patrick Ndubueze (Vice Chairman).

26. Higher Institutions – Abba Moro (Vice Chairman).

27. Drugs and Narcotics – Umar Sodiq (Vice Chairman).

28. Works – Mpigi Barnada (Vice Chairman).